Wieżowce w technologii modułowej?

Liczba mieszkańców naszej planety rośnie w ogromnym tempie, eksperci szacują, że w 2050 r. na Ziemi będzie żyło już blisko 10 miliardów osób. To stwarza oczywiście całkowicie nowe wyzwania dla budownictwa mieszkaniowego, gdyż największe metropolie na świecie już od dawna są przeludnione, a pogłębiające się różnice ekonomiczne sprawiają, że mieszkańcy biedniejszych państw nie są w sobie stanie pozwolić na – przecież stosunkowo tanie – drewniane domy szkieletowe. W tej sytuacji, wielu specjalistów pokłada spore nadzieje w wieżowcach w technologii modułowej. Co przemawia za takimi budynkami? Czy jest to rozwiązanie, które rzeczywiście zrewolucjonizuje rynek mieszkaniowy w kolejnych dekadach? W tym artykule postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na te pytania!


Wieżowce modułowe - ogromnych rozmiarów domy szkieletowe dla setek rodzin

Choć w obecnych czasach obserwujemy bardzo szybki postęp techniczny w branży budowlanej i mamy dostęp do coraz to nowych materiałów, widoczny jest raczej powrót do podstawowych surowców, które znane są już od stuleci. Świetnym przykładem są właśnie wieżowce w technologii modułowej, które powstają na szkielecie drewnianym. Okazuje się bowiem, że to właśnie ten naturalny surowiec odnawialny łączy w sobie najważniejsze atuty, istotne z punktu widzenia budownictwa przyszłości.

Drewno, a więc materiał, który cenią sobie osoby budujące np. jednorodzinne domy szkieletowe, to surowiec stosunkowo tani i łatwo dostępny, a także charakteryzujący się wysokimi walorami estetycznymi, świetną wytrzymałością, stabilnością, a nawet (po odpowiedniej impregnacji) odpornością na ogień i wilgoć. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia ochrony środowiska - produkcja drewna generuje znacznie mniej dwutlenku węgla niż wytwarzanie betonu czy stali. Bardzo możliwe więc, że aby zatrzymać bądź przynajmniej zminimalizować katastrofalne skutki zmian klimatycznych, w najbliższych latach to właśnie wieżowce i domy szkieletowe z drewna staną się dominującym trendem w budownictwie mieszkaniowym.

Domy szkieletowe przyszłości produkowane z gotowych modułów

Wieżowce w technologii modułowej wydają się idealnym rozwiązaniem na drugą połowę XXI wieku, gdy ludzkość stanie przed potrzebą zapewnienia dachu nad głową ogromnej liczbie osób przy możliwie jak największej oszczędności miejsca. Choć w Polsce każdy marzy raczej o własnym domu szkieletowym w urokliwej lokalizacji, najlepiej w pobliżu lasu i jeziora, to na świecie obserwujemy z reguły wzmożoną migrację do miast. I już możemy być pewni, że tendencja ta będzie się utrzymywać w kolejnych latach.

Wieżowce modułowe można wybudować bardzo szybko, wielokrotnie prędzej niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych technologii. Seryjna produkcja modułów w zrobotyzowanych fabrykach przekłada się z kolei na optymalizację kosztów, mniejsze zużycie energii i bezpośrednie korzyści dla środowiska naturalnego. Wszystkie te zalety na pewno w pewnym momencie docenią włodarze największych światowych metropolii i zaczną zastępować niefunkcjonalne osiedla nowoczesnymi, wielorodzinnymi domami szkieletowymi.

Technologia modułowa doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych technik budowy biurowców i galerii handlowych

Choć o wieżowcach modułowych z drewna można myśleć jako o wielkich domach szkieletowych (powstają nawet całe osiedla tego typu, szerokim echem w branży odbiła się m.in. inwestycja w kanadyjskim Toronto realizowana przez firmę Alphabet), z powodzeniem można je również wykorzystać w celach komercyjnych. Drewniany biurowiec ma stanąć choćby w Gdańsku, a kwestią czasu wydaje się być powstawanie galerii handlowych i innych wielokondygnacyjnych obiektów handlowych w technologii modułowej.

Zanim jednak drewniane wieżowce w technologii modułowej zdominują krajobraz miast na całym świecie i ceny surowca poszybują w górę, Ty już dawno możesz cieszyć się własnym, energooszczędnym i komfortowym domem szkieletowym z pięknym ogródkiem. Wystarczy, że wybierzesz jeden z gotowych projektów z katalogu ZODAN lub zlecisz nam przygotowanie wygodnego gniazdka dla Twojej rodziny całkowicie od podstaw. Nie czekaj, zapoznaj się z naszą ofertą i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić w porównaniu z innymi technikami budowlanymi!


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl