Parametry cieplne domków szkieletowych

Każdy budynek mieszkalny, niezależnie od tego z jakiego materiału lub w jakiej technologii został wykonany musi spełniać określone w odpowiednim rozporządzeniu wymagania, aby zostać dopuszczonym do użytku. Wszystkie ściany zewnętrzne potrzebują określonej izolacyjności akustycznej oraz cieplnej, a także odpowiedniego zabezpieczenia przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak silne wiatry, ulewy, grad czy śnieg. Dopiero przygotowane do zmian pogody domki szkieletowe mogą być uznane za odpowiednie do użytku. Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy?

Czym różnią się domy murowane od szkieletowych?

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy domkami w konstrukcji szkieletowej, a tymi murowanymi, to tzw. akumulacyjność cieplna. Wielu inwestorom wydaje się, że niska akumulacyjność w budownictwie drewnianym, a zatem szybkie nagrzewanie się oraz równie szybkie tracenie temperatury, jest wadą tego rodzaju obiektów. Odpowiednie wykorzystanie tej właściwości sprawi jednak, że znacznie polepszą się warunki mieszkalne, a we wnętrzu zostanie zapewniony pełny komfort.

Obiekty murowane wolniej się nagrzewają i ochładzają

Przez wysoki współczynnik akumulacji cieplnej domy murowane znacznie wolniej się nagrzewają. Znaczy to, że aby doprowadzić temperaturę w ich wnętrzu do zadowalającego poziomu musimy wykorzystać znacznie większą ilość energii, szczególnie w okresie zimowym. Jest to spowodowane tym, że poza samym powietrzem ogrzewamy także ciężkie ściany, aby mogły one zmagazynować odpowiednią ilość ciepła. Utrudnia to jednak precyzyjne sterowanie temperaturą i ustawianie jej w sposób dynamiczny. Ta sama czynność nie jest jednak wyzwaniem w przypadku drewnianych konstrukcji szkieletowych.

Szybsze zmiany temperatury

W domku szkieletowym nie jesteśmy zmuszeni do ogrzewania całych przegród zewnętrznych. Dzięki temu możemy zająć się jedynie powietrzem w środku pomieszczeń. Do zmiany temperatury w ich wnętrzu potrzebna będzie znacznie mniejsza ilość energii. Proces ten zachodzić będzie również szybciej. Analogicznie prezentuje się chłodzenie tego typu budynku. Gdy chcemy obniżyć temperaturę, wystarczy wyłączenie lub zmniejszenie mocy systemów grzejących oraz otworzenie okien, by po chwili móc cieszyć się chłodnym powietrzem.

Lepsze warunki dla klimatyzatorów

Różnica w tempie nagrzewania oraz ochładzania budynku odczuwalna jest również podczas doboru i stosowania klimatyzatora. Domy w konstrukcji murowanej potrzebują zwykle urządzenia o znacznie większej mocy, które zniweluje ciepło oddawane nam z powrotem od ścian. Budynki szkieletowe za to nie wymagają tak silnego sprzętu. Aby zmniejszyć temperaturę wystarczy ochłodzić powietrze we wnętrzu.

Właściwości poparte badaniami

Badania porównawcze przeprowadzone na Uniwersytecie Technicznym w Grazu, dotyczące cegły ceramicznej oraz drewna dokładnie wskazały ilość ciepła magazynowanego w poszczególnych materiałach. Możemy się z nich dowiedzieć, że przy tej samej objętości 1 m3, ważąca około 550 kg jodła zmagazynować może o około 57% ciepła więcej, niż cegły o wadze około 800 kg. Ta druga jest zatem znacznie gorszym izolatorem, co znaczy, że znacznie szybciej przewodzi ciepło.

Przytulny dom żelbetowy?

Chcąc stworzyć dom o jak największej zdolności akumulacyjnej, w którym dałoby się odczuć wrażenie przytulności i komfortu, musielibyśmy prawdopodobnie cały obiekt wykonać z żelbetu. Tego rodzaju konstrukcja rzeczywiście sprawdziłaby się pod względem akumulacji. Ciężkie ściany z betonu nie kojarzą się jednak z przytulnym i zapraszającym domem, w którym chcielibyśmy przebywać przez dłuższy czas. W odróżnieniu do nich, przegrody wykonane w konstrukcji szkieletowej mogą zapewnić komfort, a użycie naturalnych materiałów wykończeniowych jest często kluczem do sukcesu.

Mniejsza ilość izolatorów

Ciężkie materiały budowlane charakteryzują się dużą akumulacją ciepła, zmniejszającą wahania temperatury. Potrzebują one jednak dodatkowych izolatorów, które zwiększają koszty ocieplenia. Konstrukcja szkieletowa nie zapewni takiej samej akumulacji, pozwoli za to lepiej dostosować temperaturę do swoich potrzeb. Jest ona stosowana również w krajach skandynawskich, w których srogie zimy szybko zweryfikowałyby jej przydatność. Czy domy szkieletowe nadają się do zastosowania w naszym klimacie? Oczywiście! Przy odpowiednim wykonaniu są one doskonałym rozwiązaniem dla każdej rodziny.


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl