Jak ogrzewać dom drewniany?

Budownictwo murowane jest tak rozpowszechnione w Polsce, że wielu osobom wydaje się, że wykonane przez nas konstrukcje po prostu nie nadają się do mieszkania przez cały rok i nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego komfortu termicznego. Jak więc wytłumaczyć fakt, że domy drewniane są bardzo szeroko rozpowszechnione na Półwyspie Skandynawskim? W tym choćby w Norwegii, gdzie latem temperatury nie przekraczają zwykle 20°C, a zimą potrafią zakręcić się w okolicy grubo poniżej -40°C, co w polskich warunkach nie zdarza się praktycznie nigdy!

Oznacza to jedno – ogrzewanie domu drewnianego wcale nie jest problematyczne, a wręcz przeciwnie: jeżeli zadbamy o odpowiednio grubą warstwę termoizolacyjną z wełny mineralnej lub drzewnej, budynki ze ścianami wykonanymi z bala zapewnią nam bardzo wysokie właściwości w zakresie akumulacji ciepła. A co to oznacza w praktyce dla użytkownika? Całkiem spore oszczędności na kosztach ogrzewania, bo ciepło będzie uciekać wolniej niż w budynkach murowanych, a rzadsze załączanie się termostatu - zależnie od wybranego systemu – to również niższe koszty energii elektrycznej czy te związane z zakupem paliwa.

Na jaki system grzewczy postawić w domu drewnianym?

Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać atuty i wady każdej z nich, tak aby wybrać rozwiązanie, które będzie w pełni dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się więc jedynie tym najczęściej wybieranym systemom, bo choć dom drewniany można jak najbardziej ogrzewać elektrycznie, to koszty są zwykle na tyle wysokie, że warto postawić na inne, zdecydowanie bardziej ekonomiczne instalacje.

W przypadku większości użytkowników będą to więc np. gruntowe bądź powietrzne pompy ciepła, nowoczesne kominki z płaszczem wodnym, kotły gazowe, olejowe lub na pellet. Niezależnie od wybranego podstawowego źródła ciepła, świetnym rozwiązaniem dla domu z drewna będzie ogrzewanie podłogowe zatopione w żelbetowej płycie fundamentowej. Pozwala to dodatkowo ograniczyć straty ciepła i zwiększyć zdolności akumulacyjne całego budynku.

Stylowy kominek z płaszczem wodnym

Gdy myślimy o ogrzewaniu w domu drewnianym, oczyma wyobraźni większość z nas widzi w nim kominek z wesoło trzaskającym ogniem. I nic dziwnego, jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, a dodatkowo całkiem niedrogie, bo spalany w nim surowiec naturalny jest łatwo dostępny, a przez to również tani. Komora spalania otoczona jest specjalnym płaszczem, czyli osłoną z podwójnymi ściankami, w których znajduje się woda – ciecz po ogrzaniu przez kominek przekazywana jest zarówno do instalacji c.o., jak i do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Zaletą tego systemu jest duża sprawność i to, że inwestycja w kominek z płaszczem wodnym szybko się zwraca, jednak w większych domach drewnianych kominki są podstawowym źródłem ciepła jedynie w okresie przejściowym, a gdy nadchodzą zimniejsze dni, lepiej uruchomić kocioł lub pompę.

Główny system grzewczy w domu drewnianym

Jeżeli budżet Państwu na to pozwala lub kwalifikują się Państwo do jednego z rządowych/europejskich programów dofinansowania, warto zainstalować wysokowydajną pompę ciepła. Urządzenie absorbuje energię z otoczenia budynku, nie mamy więc tutaj do czynienia z tradycyjnym procesem spalania, a co za tym idzie nie powstaje też popiół, który w tradycyjnej kotłowni trzeba przecież regularnie usuwać.

Pompa ciepła wciąż pozostaje jednak rozwiązaniem wiążącym się z bardzo wysokimi kosztami początkowymi, więc warto rozważyć tańsze alternatywy – wspomniane już kotły zasilane paliwem stałym, gazem lub olejem opałowym. Koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie będą nieco wyższe niż w przypadku pompy ciepła, lecz na sam zakup urządzeń wydamy nawet 10-krotnie mniej pieniędzy. Dzięki nowoczesnej automatyce wcale też nie ustępują pompie pod względem komfortu użytkowania. Tego typu ogrzewanie do domu drewnianego może być praktycznie bezobsługowe, nic też nie stoi na przeszkodzie, aby sterować ich pracą z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne.

Firma Zodan chętnie wybuduje ciepły, komfortowy, a co najważniejsze tani w eksploatacji dom drewniany w całości według Państwa pomysłu. Jeżeli chcą Państwo poznać szczegóły naszej oferty, zapraszamy do kontaktu!


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl