Ekologiczny dom drewniany

Przyjazne środowisku budynki szkieletowe charakteryzuje szereg czynników, dzięki którym wywierają one jedynie minimalny wpływ na otoczenie. W pełni ekologiczny dom drewniany to nie tylko wybór materiałów i konstrukcji, to także właściwe systemy ogrzewania i zasilania poszczególnych urządzeń w budynku.

Dobór ekologicznych materiałów

Odpowiedni dobór materiałów jest bardzo ważny zarówno pod względem szybkości procesu budowy, jak i wpływu na środowisko. Domy drewniane, dzięki wykorzystaniu, poza fundamentami, w pełni naturalnych materiałów są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż architektura murowana z cegły lub pustaków. Problemem konstrukcji żelbetowych jest natomiast wiązanie się materiałów, generujące duże ilości zanieczyszczeń i zabierające cenny czas. Drewniane domy szkieletowe powstają również znacznie szybciej. Dzięki ograniczonemu czasowi budowy zmniejsza się także negatywny wpływ na środowisko związany z różnymi maszynami, potrzebnymi podczas transportu poszczególnych elementów.

Instalacje oparte o Odnawialne Źródła Energii

Aby sprawić, że budynek stanie się jak najbardziej ekologiczny, warto, oprócz konstrukcji, postawić także na inne rozwiązania. Chcąc żyć w zgodzie ze środowiskiem dobrze jest wyposażyć się w systemy i instalacje, które pozwolą nam zapewnić sobie prąd elektryczny oraz ciepłą wodę, wykorzystując Odnawialne Źródła Energii. Na polskim rynku istnieje wiele takich rozwiązań. W domach drewnianych doskonale sprawdzają się w tym celu pompy ciepła oraz ogniwa fotowoltaiczne, których stosowanie pozwala maksymalnie ograniczyć energię pobieraną z sieci, znacznie zmniejszając koszty.

Nowoczesne systemy grzewcze

Korzystając z Odnawialnych Źródeł Energii, warto zastosować także systemy z nimi współdziałające, zastępując rozwiązania tradycyjne - często szkodliwe dla środowiska - ekologicznymi. Zamiast kotła na paliwa stałe proponujemy zatem wykonanie w domu drewnianym wygodnego systemu ogrzewania podłogowego elektrycznego. Ten rodzaj instalacji, oprócz łatwego montażu, charakteryzuje się także bardzo wysokim komfortem użytkowania, gdyż ciepła posadzka w przyjemny sposób ogrzeje stopy użytkowników i równomiernie rozprowadzi ogrzane powietrze po pomieszczeniu.

Możliwość gromadzenia energii

Posiadając dom drewniany można wyposażyć go także w kolektory słoneczne, pozwalające zmagazynować energię, umożliwiając późniejszą sprzedaż jej nadwyżki lub wykorzystanie jej do zasilenia działających w budynku systemów. Instalacja ta znacznie zmniejsza koszty eksploatowania obiektu i może zostać użyta wraz z innymi ekologicznymi rozwiązaniami, aby generować jak najmniejszą ilość zanieczyszczeń.

Mikroklimat i temperatura

Ekologiczne domy drewniane są dobrym rozwiązaniem również dla ich użytkowników. Naturalny surowiec pozwala wytworzyć we wnętrzu charakterystyczny mikroklimat sprzyjający zdrowiu mieszkańców. Jest on uznawany przez ekspertów za znacznie korzystniejszy niż w przypadku budownictwa z cegły, pustaków lub żelbetu. Jego obecność spowodowana jest zdolnością drewna do samoregulacji wilgotności, oznaczającej mniej-więcej stały jej poziom w każdym momencie roku.

Temperatura w domach z drewna jest kolejnym czynnikiem, który może przekonać potencjalnych użytkowników do ich wyboru. Konstrukcje te ogrzewają się zimą znacznie szybciej niż budynki murowane. Latem jednak można osiągnąć w nich przyjemny chłód, kontrastujący z gorącym powietrzem na zewnątrz. Te szczególne właściwości sprawiają, że budynki ekologiczne są wygodniejsze w użytkowaniu i zapewniają większy komfort termiczny.

Własny ekologiczny dom drewniany

Wiele osób w Polsce decyduje się na budowę własnego lokum, porzucając miejski zgiełk. Często chcą one, by budowa oraz korzystanie z obiektu były jak najbardziej ekonomiczne. Doskonałym rozwiązaniem są zatem domy drewniane, wyposażone w ekologiczne systemy oraz instalacje, które pozwolą oszczędzić pieniądze niemal na każdym etapie, mając przy tym najmniejszy możliwy wpływ na środowisko naturalne. Dzięki nim będą Państwo mogli mieszkać komfortowo i w zdrowym otoczeniu.


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl