Domek wakacyjny: letniskowy czy całoroczny?

Budynki jednorodzinne przeznaczone do wypoczynku dzielą się na dwie zasadnicze kategorie, które, pomimo wielu cech wspólnych, posiadają także kilka istotnych różnic. Podstawową, charakterystyczną rozbieżnością pomiędzy domkami letniskowymi i całorocznymi jest fakt, że te pierwsze sprzyjają jedynie sezonowej rekreacji w okresie wakacyjnym. Drugie natomiast pozwalają na korzystanie podczas dowolnej pory roku, nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Wykorzystanie drewnianej konstrukcji szkieletowej

Domki wakacyjne letniskowe oraz całoroczne mogą być stworzone w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Jest ona w pełni bezpieczna, ale także lekka, dzięki czemu jej wykonanie nie wymaga wykorzystania niezliczonej ilości ciężkiego sprzętu. Stosowane obecnie rozwiązania technologiczne pozwalają na wykonanie w tej konstrukcji wytrzymałego obiektu, odpornego na zmiany temperatur, warunki atmosferyczne i inne czynniki naturalnie, które mogłyby naruszyć stan techniczny starszych rozwiązań konstrukcyjnych.

Domki letniskowe i całoroczne według prawa

W przypadku obu typów obiektów, budowa na zgłoszenie obejmować może tylko jedną kondygnację - parter. Jeśli chcemy, zarówno domek letniskowy, jak i całoroczny może być wyposażony w wygodną antresolę, w której zaaranżować można między innymi przestrzeń sypialną. Jeśli natomiast mamy ochotę stworzyć poddasze użytkowe, kwestie formalne znacznie się komplikują. W takim wypadku znacznie lepiej przeprowadzić budowę na podstawie pozwolenia, aby gotowy obiekt mógł zostać oddany do użytku.

Najważniejsza część każdego budynku

Niezwykle istotną częścią każdego obiektu budowlanego są fundamenty. Utrzymują one każdą konstrukcję w miejscu, nie pozwalając jej przewrócić się pod naporem wiatru, deszczu, śniegu i innych warunków atmosferycznych. Niewielkie domki letniskowe wymagają jedynie lekkich, prefabrykowanych bloczków, umieszczonych punktowo. Możliwe jest nawet ich samodzielne wykonanie. Całoroczne odpowiedniki potrzebują jednak rozwiązań trwałych, które będą mogły bezpiecznie przenieść ich nieco wyższy ciężar. Tworząc odpowiednią konstrukcję warto jednak najpierw skontaktować się z producentem, aby od razu zapewnić sobie najwyższą jakość każdego elementu.

Wybór materiałów

Podczas tworzenia własnego domku letniskowego bądź całorocznego niezwykle ważne jest wykorzystanie odpowiedniego rodzaju drewna. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę, aby mieć pewność, że nasz budynek będzie korzystał z najodpowiedniejszego gatunku. Niezależnie od tego jaki rodzaj obiektu tworzymy, warto użyć drewna konstrukcyjnego C24, które zachwycać będzie również swoją klasą wizualną. W najlepszych materiałach budowlanych nie powinniśmy uświadczyć większego zagęszczenia sęków, jakichkolwiek ubytków czy przebarwień. Dopiero posiadając taki materiał możemy mieć pewność, że będzie on odporny na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, jakie panować będą na zewnątrz.

Różnice w ocieplaniu domków letniskowych i całorocznych

W odróżnieniu od obiektu o przeznaczeniu jedynie letniskowym, domki całoroczne wymagają całkowitego ocieplenia za pomocą odpowiedniego rodzaju materiału. Powinny one być całkowicie uszczelnione, aby móc zapewnić użytkownikom właściwe warunki. Drewniana konstrukcja jest zatem szczelnie wypełniana wełną mineralną, która chroni go również przed zgubnym działaniem ognia. Materiał ten pozwala budynkowi na szybkie nagrzewanie, jednocześnie chroniąc go przed utratą ciepła. Zwiększa on także komfort użytkowania, gdyż stanowi również doskonałą izolację akustyczną.

Domek całoroczny musi także być wyposażony w pełną, dokładnie wykonaną stolarkę okienną. Jego letniskowy odpowiednik nie posiada takich wymagań.

Ważna decyzja - instalacje

Sezonowe budownictwo nie wymaga także drogich i skomplikowanych instalacji hydraulicznych, które często sprawiają problem nawet na etapie budowy. Jego stały odpowiednik potrzebuje jednak nie tylko tego rodzaju systemów. Ważne jest także, by posiadał on elektryczność, kanalizację, a często nawet połączenie z Internetem. Warto oczywiście wyposażyć we wszystkie te instalacje zarówno domki całoroczne, jak i letniskowe, gdyż każda z nich znacznie poprawia komfort użytkowania.

W jakich okresach będę korzystać z budynku?

Wybór pomiędzy domem letniskowym, a całorocznym zależy już w pełni od indywidualnych preferencji każdego inwestora. Niektórzy zdecydowanie preferują jeden z tych wariantów, inni jednak wolą ten drugi. Podstawowym pytaniem, które powinien sobie zadać każdy, kto ma zamiar wybudować jeden z nich jest “kiedy będę z niego korzystać?”. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli wybierzemy wariant letniskowy, jest możliwe późniejsze przystosowanie go do funkcji domu całorocznego. Wiąże się ono z generalnym remontem i docieplaniem, ale wciąż istnieje jako jedna z dostępnych opcji.

Korzyści z budynków rekreacyjnych nawet zimą

W odróżnieniu do domków letniskowych, wariant całoroczny może być wykorzystywany nawet poza sezonem wakacyjnym. Dzięki temu jest to doskonała inwestycja, gdyż zimą, nawet jeśli z niego nie korzystamy, możemy wynająć go innym osobom zainteresowanym rekreacją. Tworząc ten wariant inwestor ma zatem możliwość odzyskania w czasie jego użytkowania części funduszy lub nawet zarobienia na nim.

Jakie są koszty poszczególnych rozwiązań?

Domki letniskowe, wykorzystywane tylko w sezonie wakacyjnym są oczywiście tańsze od ich całorocznych odpowiedników. Dzięki możliwości stworzenia takiego budynku bez użycia dodatkowych ociepleń, a także bez niektórych instalacji, ich cena może być nawet kilkukrotnie niższa. Koszty zależą jednak zawsze od konkretnego projektu, wyboru materiałów, aranżacji przestrzeni, a także wymiarów samego budynku. Najtańsze budynki letniskowe będzie można stworzyć już za około 20-30 tysięcy złotych. Koszt najdroższych domków całorocznych może natomiast przekraczać próg 100 tysięcy złotych.

Ważne procedury

Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, zawsze należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności. Budynki parterowe, wolnostojące do 35 m2 wymagają jedynie zgłoszenia w Starostwie Powiatowym. Te, które nie mieszczą się w tym zbiorze potrzebują natomiast pozwolenia na budowę. Uzyskiwanie odpowiednich dokumentów może wydawać się nieco uciążliwe, ale jest niezbędne, aby obiekt mógł zostać dopuszczony do użytkowania.


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl