Dom drewniany całoroczny a letniskowy

Wiele osób marzy o własnych czterech kątach, w których mogłyby spędzić cieplejsze miesiące w roku. Świetnym rozwiązaniem jest niewielki domek letniskowy, który zapewni możliwość odseparowania się od miejskiego zgiełku. Popularność tego typu obiektów wynika również z faktu, że nie potrzebują one pozwolenia na budowę. Czym jednak różnią się one od całorocznej zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej?

Różnice między domami letniskowymi a całorocznymi

Podstawową różnicą jest przeznaczenie użytkowe obiektu. Domy mieszkalne przeznaczone są do użytku całorocznego, podczas gdy ich letniskowe odpowiedniki wykorzystywane są jedynie w określonym sezonie. Zależnie od wielkości tego rodzaju obiektu oraz ilości kondygnacji, istnieje szereg zasad, które powinniśmy uwzględnić przed rozpoczęciem budowy.

Aby móc zrealizować inwestycję jedynie na zgłoszenie, planowany obiekt musi być parterowy i wolnostojący. Jego powierzchnia nie może przekraczać 35m2, a liczba takich budynków na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 posiadanego terenu.

W domu letniskowym nie jest zatem możliwe stworzenie poddasza użytkowego. Można za to zbudować w nim antresolę, gdyż nie liczy się ona jako dodatkowa kondygnacja.

Pozwolenie na budowę

W przypadku, kiedy budynek nie spełnia powyższych warunków, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Aby rozpocząć prace, musimy zatem dostarczyć do odpowiedniego urzędu wszystkie potrzebne dokumenty i materiały. Procedura, jaką będziemy wtedy przechodzić jest analogiczna do tej przeprowadzanej dla domu jednorodzinnego, całorocznego. W ciągu 65 dni powinniśmy zatem otrzymać decyzję, na mocy której możemy zająć się budową.

Sprawdzenie dokładnych założeń MPZP lub WZ

Przed zdecydowaniem się na budowę, zawsze należy sprawdzić dokładnie dokumentację rozważanej działki. Jeżeli dla obszaru, na którym się ona znajduje, został stworzony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, będzie w nim określone przeznaczenie terenu oraz odpowiednie parametry, których należy przestrzegać podczas projektowania obiektu. W przeciwnym przypadku należy złożyć wniosek o Decyzję o Warunkach Zabudowy. To z niej będziemy mogli dowiedzieć się jaki rodzaj budynku może znaleźć się na naszym terenie. Warto wspomnieć, że domki letniskowe, w odróżnieniu od całorocznych, nie wymagają uzbrojenia działki.

W której części terenu umieścić domek?

Lokalizacja domku letniskowego na działce jest analogiczna do jego całorocznych odpowiedników. Należy zatem zapewnić minimalnie 4 m odległości od granicy działki, jeżeli w ścianie znajdują się otwory drzwiowe lub okienne. Jeżeli takowych nie mamy, odległość ta wynosi 3 m. W szczególnych przypadkach możliwe jest odsunięcie się o 1,5 m od granicy działki, jeżeli taki zapis widnieje w Planie lub Decyzji. W przypadku graniczenia z powierzchnią opisaną jako tereny leśne, należy zastosować odsunięcie określone w przepisach.

Czy budynek całoroczny zawsze oznacza większą wygodę?

Nowoczesne domki letniskowe coraz mniej różnią się od budynków całorocznych pod względem oferowanego przez nie komfortu. Co więcej, oferują one znaczną ilość możliwości konstrukcyjnych. Mogą one być stworzone w wersji stacjonarnej lub mobilnej i w różnej stylistyce. Dzięki temu mogą Państwo stworzyć wymarzony, niewielki budynek, którego wygląd dokładnie spełni wszystkie wymagania. Budynki letniskowe mogą zostać wykonane nawet na kółkach, umożliwiając ich łatwe przemieszczenie. Architektura o przeznaczeniu sezonowym zapewnia zatem znacznie szerszy wachlarz możliwości niż jej całoroczne odpowiedniki. Wariant stacjonarny domku letniskowego oferuje nieco lepsze warunki temperaturowe. Może on jednak sprawiać problemy związane z nierównomiernym osiadaniem na gruncie.

Własny budynek sezonowy

Stworzenie własnego miejsca wypoczynku wymaga podjęcia wielu decyzji. Jeżeli mamy taką możliwość, warto jednak zainwestować we własny budynek sezonowy, gdyż zapewni nam on możliwość swobodnej rekreacji na własnym terenie.

Jeśli chcą Państwo pozyskać dodatkowe informacje na temat budownictwa jednorodzinnego oraz letniskowego, zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na różnorodne pytania.


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl