Dach domu szkieletowego

Użycie drewna zapewniającego wyjątkowe wrażenia wizualne, szybko i tanio postawiona konstrukcja, zróżnicowane możliwości wykorzystania i rozbudowy w przyszłości. Takie 3 główne cechy sprawiają, że drewniane domy szkieletowe (stawiane na styl kanadyjski) są obecnie coraz chętnie wybieranym przez klientów rozwiązaniem - nie tylko w celu rekreacji, ale również jako całoroczny budynek do zamieszkania. Taka konstrukcja charakteryzuje się specyficzną budową, często z użyciem przygotowanych wcześniej elementów, tzw. prefabrykatów, które wykorzystywane są na przykład po to, by stworzyć dach domu szkieletowego. Czym różni się ta konstrukcja od tradycyjnie stawianych oraz w jaki sposób można ją zamontować?

Dach w domu szkieletowym – funkcje

Dach domu szkieletowego nie różni się funkcjonalnością od konstrukcji wykorzystywanych w budynkach murowanych. Stanowi nie tylko przykrycie budynku, ale odznacza się również wypełnianiem funkcji izolacji cieplnej oraz akustycznej. Powinien się cechować odpowiednią nośnością i sztywnością, by znosić obciążenia związane z opadami atmosferycznymi (śnieg, deszcz) oraz pokrycie (z paneli, blachy, gontu bitumicznego i innych materiałów).

Może być płaski lub dwu-, cztero- oraz wielospadowy, zgodnie z indywidualnymi preferencjami klienta i możliwościami przestrzeni. Pod względem swoich cech, takich jak kąt nachylenia, ilość skarp, obecność dodatkowych elementów (okna, kominy), powinien zostać idealnie dopasowany do stworzonego projektu domu szkieletowego. Najlepiej więc jego wykonanie powierzyć profesjonalistom zorientowanym w najlepszych metodach oraz najnowszych trendach.

Cechy charakterystyczne dachu nowoczesnej konstrukcji

Różnice między tradycyjnie wykorzystywanymi rozwiązaniami a charakterystycznymi dla budynków w stylu kanadyjskim widoczne są w ciężarze materiału. Dach domu szkieletowego jest konstrukcją niezwykle lekką - z tego powodu musi zostać wykonany z drewna o odpowiedniej jakości. Najczęściej wskazuje się na drewno suszone komorowo, które cechuje się odpowiednią wilgotnością (sprawdzaną przy użyciu specjalnego wilgotnościomierza) oraz jest wolne od wszelkich grzybów oraz substancji, które mogłyby przyciągać owady. Co więcej, dzięki temu procesowi nie musi być dodatkowo zabezpieczane chemicznymi środkami. Drewno powinno być również czterostronnie strugane oraz frezowane, co stanowi zabezpieczenie tworzywa, a jednocześnie pozwala na to, by było podatne na kształtowanie. Tak przygotowany materiał nie wymaga impregnacji i jest wystarczająco wytrzymały, by można było położyć na nim pokrycie - blachówkę, ceramikę lub inny rodzaj.

Dom szkieletowy - elementy konstrukcyjne dachu

Przy stawianiu dachu domu tworzonego w technologii szkieletowej najczęściej proponuje się dwa rozwiązania: wersję krokwiową lub krokwiowo-jętkową, które różnią się od siebie elementami i przeznaczeniem. Sfazowane krawędzie oraz jednolita grubość to cechy charakterystyczne wykorzystywanych elementów konstrukcyjnych. Warto zwrócić dodatkowo uwagę na to, że nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć rozstaw poszczególnych elementów konstrukcyjnych, co ułatwia i przyśpiesza wykonywanie niezbędnych prac.

Krokwiowy oraz krokwiowo-jętkowy - które rozwiązanie wybrać?

Wybór pomiędzy najpopularniejszymi rozwiązaniami w zakresie kładzenia dachu domu szkieletowego powinien zostać dokonany, biorąc pod uwagę rozpiętość. Wersja krokwiowa najlepiej sprawdzi się przy budynkach jednorodzinnych o małej powierzchni (szczególnie parterowych), podczas gdy jętki wykorzystywane w drugim rozwiązaniu stanowią dodatkowe podparcie i przeznaczone są do budynków o większej rozpiętości (odległość poszczególnych krokwi od siebie powinna być równa z odległością belek czołowych). Drugie rozwiązanie wybierane jest również wtedy, kiedy poddasze ma służyć celom mieszkalnym. Można zdecydować się również na prefabrykowane wiązary (w tej sytuacji stawia się także płyty kolczaste).

Stawiając elementy domu szkieletowego – fundamenty, dachy czy ściany - najlepiej zawsze korzystać z usług sprawdzonych specjalistów, którzy będą w stanie dostosować poszczególne części do możliwości posiadanej przez klienta działki i dobrać najlepsze elementy do tej nowoczesnej konstrukcji.


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl