Czy domy drewniane są bezpieczne?

Budownictwo z drewna w ostatnich latach zyskało sobie ogromną popularność. Choć tak naprawdę nie jest to technologia innowacyjna. W krajach o surowym klimacie budownictwo z drewna wypiera domy murowane. Również w naszym kraju powstaje coraz więcej drewnianych domów, pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych czy restauracji. Drewniane domy mają niepowtarzalny charakter i klimat. Mają także wielu przeciwników, którzy podważają bezpieczeństwo tego typu konstrukcji. I nie chodzi tu o ryzyko zawalenia się budowli, ale o szereg innych aspektów związanych z bezpieczeństwem ich użytkowania. Czy naprawdę jest się czego obawiać?

Czy domy z drewna nadają się do całorocznego użytkowania?

Dla wielu osób domy z drewna mają charakter letniskowych altanek. Wydaje im się, że w takim domu można mieszkać jedynie podczas ciepłych miesięcy. Nic bardziej mylnego. Między zwykłym domkiem letniskowym stojącym na działce, a domem z drewna jest w zasadzie przepaść. Dom z drewna, poza surowcem, z którego został zbudowany, nie różni się niczym od tradycyjnych domów z cegły, kamienic lub bloków z wielkiej płyty. Co więcej konstrukcja i surowiec, z jakiego są wykonywane, sprawia, że domy drewniane mogą przetrwać nawet 100-200 lat. Znajduje się w nich wszystko co możemy spotkać w tradycyjnych domach, a więc ogrzewanie, instalacja elektryczna, kanalizacja, systemy alarmowe, dostęp do Internetu czy TV. Co więcej domy drewniane wcale nie potrzebują klimatyzacji ponieważ oddychają same, w naturalny sposób.

Czy domy z drewna są w stanie utrzymać ciepło?

Zarzutem, który pojawia się w kontekście domów z drewna, jest ich termoizolacja. Okazuje się jednak, że to właśnie drewno ma doskonałe właściwości izolacyjne. Dzięki temu domy drewniane latem zapewniają przyjemny chłód, a zimą dobrze trzymają ciepło. Oczywiście pod warunkiem, że cała konstrukcja i wykończenie domu zostanie wykonane zgodnie ze sztuką. Ale przecież w przypadku domów murowanych jest tak samo.

Czy domy drewniane są łatwopalne?

Całkiem spore grono osób wychodzi z założenia, że skoro drewno dobrze się pali, to zapewne dom drewniany jest bardzo narażony na działanie ognia, a wręcz łatwopalny. Nic bardziej mylnego. W procesie budowy domu stosowane są odpowiednie środki chemiczne, antyseptyczne oraz przeciwpożarowe podwójnego działania. Preparaty te są nanoszone na konstrukcję domu. Regulują to przepisy, w związku z czym budując dom z drewna nie ma ryzyka, że jego konstrukcja będzie łatwopalna.

Czy domy drewniane są podatne na działanie szkodników?

Dla domu z drewna niebezpieczeństwo stanowią owady, korniki, mrówki, jak również pleśń, grzyby czy też zgnilizna. Dlatego też w trakcie budowy surowiec drzewny jest zabezpieczany za pomocą specjalnych środków antyseptycznych. Ich zadaniem jest ochrona drewna przed szkodnikami i zgnilizną. Co więcej stosowane środki są w pełni bezpieczne dla człowieka i mogą być stosowane w kontakcie z produktami spożywczymi.

Czy drewniane domu kurczą się z czasem?

Jedną z cech drewna jest jego kurczliwość. Trzeba na nią szczególnie uważać w trakcie budowy domu. Ale czy to powoduje, że po skurczeniu nie będzie można otwierać okien i drzwi? Bynajmniej. Podczas budowy domu uwzględniany jest współczynnik kurczliwości. Dlatego w obrębie konstrukcji pozostawiane są wolne przestrzenie, które sprawiają, że drewniane belki mogą swobodnie pracować podczas osiadania konstrukcji.

Wbrew obiegowym opiniom osób, które nie mają fachowej wiedzy na temat budowy domów z drewna, konstrukcje te są bardzo bezpieczne, trwałe i komfortowe. Swoją funkcjonalnością nie różnią się od tradycyjnych domów. Umożliwiają za to idealną cyrkulację powietrza, a także posiadają niesamowite walory estetyczne.

 


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl