Dach domu szkieletowego

Użycie drewna zapewniającego wyjątkowe wrażenia wizualne, szybko i tanio postawiona konstrukcja, zróżnicowane możliwości wykorzystania i rozbudowy w przyszłości. Takie 3 główne cechy sprawiają, że drewniane domy szkieletowe (stawiane na styl kanadyjski) są obecnie coraz chętnie wybieranym przez klientów rozwiązaniem - nie tylko w celu rekreacji, ale również jako całoroczny budynek do zamieszkania. Taka konstrukcja charakteryzuje się specyficzną budową, często z użyciem przygotowanych wcześniej elementów, tzw. prefabrykatów, które wykorzystywane są na przykład po to, by stworzyć dach domu szkieletowego. Czym różni się ta konstrukcja od tradycyjnie stawianych oraz w jaki sposób można ją zamontować?

Zobacz więcej


Fundament domu szkieletowego

Co stanowi gwarancję solidnej konstrukcji budynku, która przekłada się na możliwość odpowiedniego wypełniania funkcji, bezpieczeństwo użytkowania oraz właściwy wygląd? Odpowiednio wykonany fundament - także w przypadku domu szkieletowego, który stanowi lekką, ekologiczną konstrukcję wznoszoną w bardzo krótkim czasie i niewymagającą masywnej podstawy. Po odpowiednim wykonaniu tej czynności, co odbywa się przy użyciu specjalnych ław lub płyt (a w niektórych sytuacjach belek oraz słupów), niezbędne jest również pamiętanie o tym, by właściwie zakotwiczyć budynek.

Zobacz więcej


Domek wakacyjny: letniskowy czy całoroczny?

Budynki jednorodzinne przeznaczone do wypoczynku dzielą się na dwie zasadnicze kategorie, które, pomimo wielu cech wspólnych, posiadają także kilka istotnych różnic. Podstawową, charakterystyczną rozbieżnością pomiędzy domkami letniskowymi i całorocznymi jest fakt, że te pierwsze sprzyjają jedynie sezonowej rekreacji w okresie wakacyjnym. Drugie natomiast pozwalają na korzystanie podczas dowolnej pory roku, nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera.

Zobacz więcej


Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)

1 lipca 2021 roku weszło w życie nowe prawo, według którego każdy właściciel budynku wyposażonego w źródło ciepła i miejsce spalania paliw będzie zobowiązany do złożenia odpowiedniej deklaracji. Instytucją, która będzie za nią odpowiadać jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, a sam proces dotyczy źródeł ciepła o mocy nie przekraczającej 1 megawata, a także spalania paliw.

Zobacz więcej


Parametry cieplne domków szkieletowych

Każdy budynek mieszkalny, niezależnie od tego z jakiego materiału lub w jakiej technologii został wykonany musi spełniać określone w odpowiednim rozporządzeniu wymagania, aby zostać dopuszczonym do użytku. Wszystkie ściany zewnętrzne potrzebują określonej izolacyjności akustycznej oraz cieplnej, a także odpowiedniego zabezpieczenia przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak silne wiatry, ulewy, grad czy śnieg. Dopiero przygotowane do zmian pogody domki szkieletowe mogą być uznane za odpowiednie do użytku. Czy to jednak wszystko, czego potrzebujemy?

Zobacz więcej


Procedura pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia domków

Coraz więcej osób zastanawia się nad stworzeniem własnego miejsca do życia, z dala od miejskiego zgiełku i szumu. Do niedawna obowiązkiem było otrzymanie pozwolenia na budowę na każdy obiekt przekraczający 35 m2. Od pewnego czasu jednak procedury są nieco inne, a każda osoba posiadająca ochotę oraz środki musi jedynie spełnić określone wymagania, czyli zgłosić zamiar wykonywania prac na danej działce. Teoretycznie zatem cały proces staje się prostszy i krótszy niż przedtem. Jak jednak jest w praktyce? Przekonamy się o tym w dalszej części tego artykułu.

Zobacz więcej


© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl