Kanadyjski czy skandynawski? Jaki dom wybrać?

Dom drewniany to marzenie bardzo wielu osób. Drewno to jeden z najlepszych materiałów budowlanych, który służy człowiekowi już od wieków. Jednak sama decyzja o tym, że chcesz zamieszkać w domu drewnianym, to jednak nie wszystko. Dawniej rzeczywiście wszystkie budynki mieszkalne wykonywane w Polsce wyglądały dość podobnie i były tworzone z zastosowaniem podobnych rozwiązań. Obecnie jednak możemy wybierać spomiędzy różnorodnych technologii, które wpływają m.in. na koszt budowy, czas realizacji, a także komfort późniejszego mieszkania. Powinieneś więc dobrze zastanowić się, jaki model domu drewnianego będzie najlepszy w twoim przypadku. W tym artykule porównamy ze sobą domy kanadyjskie (szkieletowe) i domy skandynawskie.

Domy kanadyjskie i skandynawskie - różnice i podobieństwa

Domy kanadyjskie (szkieletowe) tradycyjnie pochodzą z krajów Ameryki Północnej. Budowane są zarówno w Kanadzie, jak i Stanach Zjednoczonych. W Polsce przyjęło się jednak określenie “dom kanadyjski” ze względu na fakt, że w Kanadzie stosowane są jednostki miary obowiązujące w naszym kraju, czyli metry i centymetry, z kolej w USA są to cale. Z kolei domy skandynawskie często określane są mianem “szwedzkich”, gdyż to głównie Szwedzi niezależnie rozwijali swój system budownictwa szkieletowego.

To, co jest wspólne dla obu systemów budowania to m.in. układ warstw ścian, stropów i poddaszy, podobne wymagania dotyczące izolacji przeciwwilgociowej, przeciwpożarowej i akustycznej, zastosowanie wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego. W obu przypadkach mamy też do czynienia z obiektami drewnianymi, które zapewniają komfortowe użytkowanie również w okresie zimowym, gdyż warunki panujące w Kanadzie czy krajach skandynawskich są podobne jak w Polsce.

Główne różnice widoczne są jednak w sposobie budowy tych domów. Domy skandynawskie w zdecydowanej większości przypadków powstają z elementów prefabrykowanych, dlatego też najczęściej są do siebie bardzo podobne. Rzadko realizuje się indywidualne projekty. Domy kanadyjskie powstają na placu budowy, co pozwala na większą elastyczność podczas realizacji i zapewnia inwestorom możliwość tworzenia własnych projektów dostosowanych do potrzeb.

Kolejną różnicę między stylem skandynawskim a kanadyjskim można zauważyć w nadprożach. W domach skandynawskich nadproża wykonywane są nad każdym otworem, deskę pełniącą tę funkcję montuje się też pod całym obwodem oczepu budynku. Domy skandynawskie są usztywnione od wewnątrz np. płytą gipsowo-kartonową, z kolei elewacja najczęściej wykonana jest z drewna.

W domach kanadyjskich stosuje się nadproża nad otworami drzwiowymi i okiennymi. W celu zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego zwykle stosowane są dodatkowe warstwy izolacji (jeśli istnieje taka konieczność).

 

 

 


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl