Domek drewniany rekreacyjny, a izoalacja

Spędzanie wolnego czasu we własnym, ekologicznym, drewnianym domku letniskowym ulokowanym na urokliwej działce na wsi, to marzenie wielu osób. Opcjonalną kwestię stanowi jednak zazwyczaj jego dodatkowe zaizolowanie. Czy i kiedy warto to zrobić oraz jakich materiałów użyć do tego celu?

Technologia budowy domków letniskowych

Budowanie drewnianego domku letniskowego z naszą firmą umożliwia jego sprawne postawienie, a tym samym rychłe korzystanie z jego zalet. Kwestią dodatkową, którą rozważamy razem z klientem, jest możliwość docieplenia ścian oraz dachu za pomocą wełny mineralnej. Jej użycie zależeć będzie od tego, jak często planujemy korzystać z domku letniskowego oraz gdzie będzie on zlokalizowany.

Zalety wełny mineralnej do ocieplania domku letniskowego z drewna

Wełna mineralna to współcześnie powszechnie stosowany materiał izolacyjny, powstający z bazaltu, piasku kwarcowego, stłuczki szklanej oraz domieszek gabro, wapienia i dolomitów. Cechuje się znakomitymi parametrami cieplnymi pod względem współczynnika przewodzenia ciepła, który mieści się w przedziale od 0,030 do 0,045 W/(m x K), przy czym im jest on niższy, tym lepsze właściwości zabezpieczające. Kolejnym jej atutem jest gwarancja dużej izolacyjności akustycznej budynku. Ma to miejsce dzięki włóknistej strukturze, która poprawia zdolności tłumienia docierających do wnętrza dźwięków. W przypadku drewnianych domków letniskowych zlokalizowanych w górach będzie to szczególnie ważne, domownikom może bowiem przeszkadzać m.in. silny wiatr. Atutem na który również warto zwrócić uwagę jest trwałość izolacji z wełny mineralnej. Niezależny niemiecki instytut badań potwierdził, że nawet po 50 latach użytkowania, zachowuje ona swoje właściwości.

Ocieplając drewniane domki z drewna stosujemy 10-centymetrową warstwę wełny mineralnej do docieplenia podłóg oraz ścian, a także od 10 do 15 cm przy izolacji dachowej. Takie grubości wystarczą, aby budynek sprawdzał się w roli domku letniskowego, z przedłużonym okresem w ciągu roku do komfortowego korzystania z jego zalet.


Wróć do bloga

© 2020  |  ZODAN Zakład Obróbki Drewna Adam Nowak  |  NIP: 7640101185,   REGON: 008117196
ul. Batorego 1, 89-320 Wysoka, woj. wielkopolskie  |  telefon: +48 67 287 12 26, e-mail: domy@zodan.pl